Hakkımızda
Ana sayfa
Ürünler
Kariyer
Destek
İletişim
Seminerler
COLORAIO
Color All-in-One
BOSSART
Bird's eye management
WeighTRUE
Traceable weighing
Mühendislik Sanatları Merkezi
COLORAIO ÜRÜN GRUBU

"Renk ölçüm ve hesapları için API/DLL ürünleri

Broşür indir
Kullanım kitapçığı indir
Örnek kaynak kod indir (VB6)
Yazılımlarınızın, renk ölçüm chazları ile doğrudan (kendi kodunuz içerisinden) iletişime geçebilmesine, veri alıp verebilmesine, bu tarz cihazlardan gelen verilerin hesaplanarak çeşitli renk değerlerinin elde edilmesine (L, a, b, C, H, deltaE, XYZ/xyz değerleri, ışık türlerine göre simülasyon sonuçları, renk formülü, parlaklık, kuvvet, gri skala, örtücülük gibi) olanak sağlayan Windows DLL formatında hazır fonksiyon kütüphanesidir.

İçerdiği fonksiyonların listesi için soldaki "Broşür indir" veya daha detaylı blgi için "Kulanım Kitapçığı İndir" butonunu kullanabilirsiniz.

ERP/MRP yazılım üreticileri, boya dispenser ve dozlama sistemleri üreticileri, otomasyon projeleri gibi bir çok alanda kullanılabilir bir üründür. Windows API ve standart DLL fonkiyon  kütüphanesi ekleme/tanımlama/çağırma yeteneğine
(Visual Basic, C, C++, C#, PHP, Java gibi), sahip tüm dillerde kullanılabilir.
Birkaç örnek senaryo ile konuyu zenginleştirelim isterseniz.
Senaryo 1:
Laboratuarınızda harıl harıl bir çalışma var. Müşterilerden gelen renkleri tutturmak ve sonra bunları işletmeye göndermek ve üretime sokmak gerekli. Bir yandan yeni gelen renklere ilişikin denemeler (atışlar) yapılırken bir yandan da tutturulan renkler için üretim emirleri hazırlanıyor. Kimi renkler yeni başlanmış daha işi var, kimleri için düzeltme reçeteleri gerekli kimileri tutmuş işletmeye gönderilecek. Aynı zamanda fabrikanızın yönetimini teslim ettiğiniz bir farika yönetim ERP yazılımınız var. Siparişleri, sevkiyatları, üretim bandını takip ediyorsunuz o yazılımla. Fakat, laboratuarda kullanıdığınız ve renk ölçüm cihazına bağlı olan bilgisayar tüm bu akışın dşında bağımsız çalışıyor. Yani yapılan ölçümler, elde edilen değerler, sonuçlar yani o bilgisayarda elde ettiğiniz değerler ana sisteme entegre değil. En iyi ihtimalle bu sonuçları laboratuar şefiniz manuel olarak ana sisteme (ERP) girmeli. Bu ise ilave iş yükü ve ayrıca hataya açık bir yöntem. Oysa, ERP yazılımınızın renk ölçüm cihazı ile doğrudan iletişimi olsaydı ve direk onun üzerinden ölçümler alıp sonuçlar otomatik olarak ERP sisteminize yerleşseydi ne harika olurdu değil mi?

Senaryo 2:
Bir otomasyon dozlama sisteminiz var fabrikanızda. Bu sisteme kullanıcı, laboratuar tarafından onaylamış reçeteleri manuel olarak otomasyon yönetim ekranından giriyor. Hataya açık bir sistem değilmi bu? Oysa laboratuardaki yazılım bu otomasyon sisteminiz ile direk olarak konuşsa nasıl olurdu dersiniz?

Senaryo 3:
Bir adım daha öteye gidelim.Dozlama sistemi yada başka adıyla dispenser üretiyorsunuz veya işletmenizde böyle bir makine var ve kullanıyorsunuz. Ekrandan girilen reçeteyi (pigment, pasta, boya gibi) istenen tonajda hazırlayan bir sistem bu. Bu sisteme bir renk ölçüm cihazı entegre etmek ve böylece ölçülen bir rengi otomatik dozlatmak istiyorsunuz. Bu size rakiplerinizle aranızda fark yaratacak bir gelişme olurdu.

Bu ve buna benzer senaryoları çoğaltmak mümkün. Hepsinde ki tek ortak engel, spektrofotometreyi yönetecek yazılımları yapabilmek. Bu senaryoları hayata geçirmek için, renk ölçüm cihazınıza hangi komutların gönderilmesi gerektiğini, cihazdan gelen verileri nasıl alacağınızı, rengin L, a, b ve deltaE gibi değerleri nasıl hesaplayacağınızı, ışık kaynakalının matematiksel modellerini ve daha yüzerce şeyi bilmek zorundasınız. İşte bu yüzden COLORAIO API/DLL fonksiyon kütüphanesi sizin sağ kolunuz olacaktır.
Color All-in-One