Hakkımızda
Ana sayfa
Ürünler
Kariyer
Destek
İletişim
Seminerler
COLORAIO
Color All-in-One
BOSSART
Bird's eye management
WeighTRUE
Traceable weighing
Mühendislik Sanatları Merkezi
Hareketli nesnelerin uzaktan temassız renk ölçümü
Standart renk ölçüm cihazları (spektrofotometre ve kromametreler) hareket halindeki nesnelerin (konveyör üzerinde hareket eden nesneler, akan kumaş, kontinü boyma hatları, ekstrüderler gibi) renklerini ölçmek için aşağıdaki sebeplerden dolayı uygun değildirler:
     1) Ölçüm alma süreleri 4-5 saniye kadar sürmekte ve daha da önemlisi bir sonraki ölçüm için hazır olmaları da
         bir o kadar sürmektedir.
     2) Ölçüm için, ölçüm yapılacak objeye temas etmeleri ve ölçüm süresince bu teması devam ettirmeleri şarttır.
     3) Ölçüm için genellikle flash tip ışık kaynakları kullandıklarından, lamba ömrü sebebiyle ekonomik değillerdir.

İşte bu sebeplerle, hareketli, nesnelerin renklerinin ölçümünde çok özel renk okuyucular kullanılmaktadır. Projelerimizde kullandığımız  algılayıcılar, temassız uzaktan renk okuyabilir, bunu yaparken dış ortam ışığından ve değişiminden kesinlikle etkilenmez, milisaniyeler mertebesinde hızlı ölçüm alabilir ve işletme ömrü açısından son derece ekonomiktir. Ölçümün hızlı ve temassız yapılabilmesi, üretimi durdurmadan renk ölçümünün yspılmasına olanak sağlar. Bu sayede üretimin anlık renk takibi yapılabilir.

Projelerimizde kullandığımız renk algılayıcı kafaları, kendi tasarım ve üretimimiz olup, COLORAIO tescilli markamız altında COLORAIO Online ismiyle piyasaya sürülmüştür.

Uygulamanın türü, hedeflenen senaryo, raporlama detayları, çalışma şartları, otomasyon türü vs gibi kriterler göz önüne alınarak uygun sensör seçimi yapılarak projelendirilir.
KULLANIM ALANLARINDAN BAZILARI:
Bant üzerinden ambalaj/kutu/şişe renk kontrolu
Ektrüder çıkışında renk ölçümü
Akan kumaşta renk ölçümü
Rotasyonel baskı/kaplama tesislerinde kullanım
Bant üzerinden ambalaj renk kontrolu:
Bant üzerinde doluma giden şişelerin, ambalaj ürünlerinin, kapak, kutu vb objelerin, ürün akışını durdurmadan, akan bant üzerinden renklerinin ölçümü ve hatalı olanların ayıklanması prensibine dayalı sistemlerdir. Mevcut üretim bandının üzerine entegre edilir.

Hatalı renkte bir ürün tespit edildiğinde ister bu ürün bant dışına otomatik itilebilir ister bir alarm devresi çalıştırabilir veya bant durdurulabilir.
Ekstrüder çıkışında renk ölçümü:
Ekstrüzyon tekniği ile üretim yapan makinaların (Plexsiglass, masterbatch, profil, boru, kenar bant vb) çıkış ağzına monte edilen ve çıkan ürünün rengini üretimi durdurmadan ölçen sistemlerdir.

Okuyucu, ekstrüzyon çıkışındaki yüksek sıcaklıktan korumak için geliştirilmiş özel zarf ile korunmuştur.

Ekstrüder çıkışındaki ürünün geniş olması halinde, tarama hassasiyeti beklentinize bağlı olarak, 3 veya daha fazla  algılayıcı kullanılarak kenar-orta-kenar denetlemeleri yapılabilir.
Akan kumaşta renk kalite kontolü:
Üretim aşaması ve finish işlemleri tamamlanmış olan kumaşın, son çıkış kalite kontrol masasında işçi tarafından çıplak gözle hata (atkı/çözgü, leke ve renk) kontrolünün yapılması yerine, leke ve renk bileşenlerinin elektronik ortamda, hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmasına yönelik bir otomasyondur. Mecut makinenizin üzerine monte edilir.

Kumaş eninize ve tarama hassasiyeti beklentinize bağlı olarak, 3 veya daha fazla  algılayıcı kullanılarak kenar-orta-kenar denetlemeleri yapılabilir.
Rotasyon baskı/kaplama tesisleri:
Tek yada çok kafalı rotasyonel baskı makinelerinde her bir baskı silindirinin çıkış noktasına yerleştirilen algılayıcılar ile aşamalı renk kontrolü sağlanarak, çıkış ürününün sürekli doğru renkte devamlılığı sağlanır.