Yukarıdaki uygulama türlerinden birine karar verdiyseniz, işin en zor kısmını geçtiniz demektir. Şimdi bir kaç küçük adım daha atmamız gerekli.

Dikkat ettiyseniz bazı çözümlerde cihaz olarak iki model bazı seçeneklerde ise tek model belirledik. Tek model belirlediğimiz çözümlerde sorun yok ama iki model belirlediğimiz seçeneklerde hangi modeli seçeceğiz? İşte burada başka kriterler devreye giriyor. Şimdi yine aşağıdaki seçeneklere bir göz atın.

     
Kriter 1: Benim için rengi sadece gün ışığı altında değerlendirmek yeterlidir. Başka ışık kaynakları altında 
                   değerlendirmeye ihtiyacım olmaz.

                  
ÇÖZÜM:
                      
Cihaz   : COLORAIO CHd15
                      
                
     
Kriter 2: Benim için rengi sadece gün ışığı altında değerlendirmek yeterli olmayabilir. Bazen floresan ışığı, vitrin ışığı
                    gibi değişik ışık kaynakları altındaki davranışlarını da değerlendirmem gerekli olabilir.

                  
ÇÖZÜM:
                      
Cihaz   : COLORAIO CVd15
 
     
Kriter 3: Benim için farklı ışık kaynakları çok fazla önemli değil ancak uç noktada ve üst düzeyde ölçüm hassasiyeti
                    benim için daha önemli.
                  
ÇÖZÜM:
                      
Cihaz   : COLORAIO CVd15

Artık hangi cihaza ihtiyacımız olduğunu net bir şekilde biliyoruz.

Son bir basit adımız daha kaldı.

Bu rehber, ulaştığınız çözüm türünde size yazılım için "Gerek Yok" demiş olsa bile, aslında yazılım ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki listelenen ihtiyaçlardan birine bile evet diyorsanız, en azından cQC yazılımına ihtiyacınız var demektir.

      İhtiyaç Listesi:
        - Renkleri isim, kod vb gibi firmama özel bir sistemle kaydetmek istiyorum. 
        - Yaptığım ölçümleri yazıcıdan raporlayıp ürünle beraber sevk etmek veya kendi iç dosyalama sistemimde
           kullanmam gerekiyor.
        - Türkçe kullanım olanağı gerekli. 
        - Grafiksel analizler yapmam gerekli olacaktır.
        - Sahada yaptığım ölçümleri gerektiğinde cihazın hafızasından bilgisayara aktarmam gerekebilir.
        - Cihazla geçirgenlik/opaklık yada başka bir ifadeyle şeffaflık ölçümleri yapmam gerekebilir.
        - Cihazla yaptığım ölçümleri, işletmemdeki yönetim yazılımına (CRM/ERP) entegre etmem gerekli.

Öneri: İleride ihtiyaçlarınızın eninde sonunda "Uygulama 6" yı gerektireceğini düşünüyor fakat bütçenizi şimdilik bu en üst seviye çözümle zorlamak istemiyorsanız, cihaz olarak yine Uygulama E'deki COLORAIO SVd15 modelini seçebilir,  yazılım olarak Uygulama 3 ve Uygulama 4'deki yazılımları (s versiyonları olarak - sQC ve sQC+) seçebilirsiniz. Bu sayede, Uygulama 6'ya ihtiyacınız olduğu zaman, cihaz değiştirmeye gerek kalmadan ve hatta girdiğiniz bilgileri bile kaybetmeden sadece yazılım değişikliği ile Uygulama 6'deki duruma geçiş yapabilirsiniz.

Farklı marka renk ölçüm cihazlarını incelerken aklınızdan çıkarmayın!
Bir renk ölçüm cihazını teknik açıdan rakiplerinin önüne geçiren en ama en önemli teknik veri, cihazın kataloğunda yer alan "Tekrarlama kabiliyeti" (ing. repeatability) katsayısıdır. Tekrarlama kabiliyeti, bir cihazın aynı rengi her seferinde ne kadar sapma ile ölçebildiğinin çok net göstergesidir. COLORAIO cihaz modellerine ait bu değerlere baktığınızda göreceğiniz şey, piyasadaki bilinen, pahalı, tanınmış cihazlardan bile daha iyi (daha düşük) tekrarlama kabiliyeti katsayısıdır. Tekrarlama kabiliyeti ve karşılaştığınız/karşılaşabileceğiniz benzer teknik terimlerle ilgili daha detaylı bilgiler istiyorsanız Renk Terimleri Sözlüğümüze göz atabilirsiniz.

Eğer artık cihaz ve yazılım modeline karar verdiyseniz, buradan teklif talebinde bulunabilirsiniz.     
Uygulama 4: Ben, Uygulama 2'deki gibi renk karşılaştırma işlerine ilavaten, elimde kendi arşivimde bulunan ve reçetelerini bildiğim binlerce hazır arşiv renklerimi ölçerek reçeteleri ile birlikte kaydetmek ve sonra bana bir sipariş geldiğinde bu siparişe ait renk numunesini ölçerek, daha önce kaydettiğim renk arşivinden en yakınını hızlı ve hassas bir şekilde bulmayı ve buna ait kayıtlı reçeteyi öğrenmek istiyorum.Sistemin bana vereceği bu en yakın arşiv rengine ait reçeteye ben sonra gerekirse kendim müdahale eder ve istediğim renge ulaşırım.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO CHd15 veya COLORAIO CVd15 modelleri
   
Yazılım: COLORAIO cMATCH
Hangi cihaz bana uygun? Cihazla birlikte bir yazılım almam gerekli mi? Gerekliyse, hangi yazılımı almalıyım?
Uygulama 1: Ben sadece, önce müşterilerimden bana gelen siparişlerdeki renk numunelerini ve ardından laboratuarımda/işletmemde üretilen rengi ölçmek ve yaptığım rengin tutup tutmadığını tarafsız, bilimsel ve standart bir gözle değerlendirmek ve ona göre onay vermek istiyorum. İşi biten çalışmama ait bir rengi ve bu renge ulaşırken yaptığım denemelerimi/atışlarımı saklamama gerek yok.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO CHd15 veya COLORAIO CVd15 modelleri
   
Yazılım: Gerek yok
Uygulama 2: Uygulama 1'deki işleri yapmak istiyorum ama okuttuğum şahit numuneleri de mutlaka saklamam gerekli çünkü bunlar bana her parti üretiminde yeniden lazım olacak ve saklamam gereken şahit numunelerin sayısı 100 adedi asla geçmez.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO CHd15 veya COLORAIO CVd15 modelleri
   
Yazılım: Gerek yok çünkü cihazın kendi hafızası yeterli olacaktır.
Uygulama 3: "Uygulama 2" deki durumun aynısı ama sürekli saklamam gereken şahit numunelerin sayısı 100 adedi kesinlikle geçer.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO CHd15 veya COLORAIO CVd15 modelleri
   
Yazılım: COLORAIO cQC
Uygulama 5: Ben, Uygulama 3'deki gibi renk karşılaştırma işlerine ilavaten, elimde kendi arşivimde bulunan ve reçetelerini bildiğim binlerce hazır arşiv renklerimi ölçerek reçeteleri ile birlikte kaydetmek ve sonra bana bir sipariş geldiğinde bu siparişe ait renk numunesini ölçerek, daha önce kaydettiğim renk arşivinden en yakınını hızlı ve hassas bir şekilde bulmayı ve buna ait kayıtlı reçeteyi öğrenmek istiyorum.Sistemin bana vereceği bu en yakın arşiv rengine ait reçeteye ben sonra gerekirse kendim müdahale eder ve istediğim renge ulaşırım.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO CHd15 veya COLORAIO CVd15 modelleri
   
Yazılım: COLORAIO cQC ve COLORAIO cMATCH birlikte
Uygulama 7: Bunlardan hiç biri bana tam olarak uymuyor. Benim bana özel bir çözüme ihtiyacım var.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : Bizi arayın veya yandaki düğmeyi tıklayıp, formu doldurun.
   
Yazılım: Bizi arayın veya yandaki düğmeyi tıklayıp, formu doldurun.

Evet, Teklif istiyorum
Özel Çözüm Talep Formu
Cep telefonu veya bilgisayar alırken yüzlerce teknik terim, sayı, tanım ve kodlarla karşılaşıyoruz ve bu yüzden önümüze sunulan seçenekleri gerçek ihtiyacımıza göre değerlendirmek imkansız hale geliyor. Sonunda da, düz mantıkla "fiyatı yüksek olan iyidir herhalde" diyerek gücümüzün yettiği en yüksek fiyatlı modeli alıyoruz. 

Renk problemlerinizi çözmek için bir ürün satın almaya karar verdiğinizde de durum benzer bir hal alabiliyor. Burada size, ihtiyacınıza denk gelen bir modeli seçmenize yardımcı olacak bir rehber hazırladık.
İlk olarak ihtiyacınızı doğru belirlemekle işe başlamalıyız. Peki, bunu nasıl yapacağız? Aslında çok basit ama biraz dikkat gerektiriyor. Şimdi size aşağıda 7 adet uygulama türü listeleyeceğiz. Size uygun olanına karar verin ve yazının devamına geçin.
   RENK ÖLÇÜM CİHAZI SATIN ALMA REHBERİ   

Uygulama 6: Ben, Uygulama 5'deki gibi işlerin yanısıra, her hangi bir rengi okuttuğumda bana o renge ait  formülü/reçeteyi, kendi kullandığım renklendiricilere ve bağlayıcılara (pigment/pasta/masterbatch/boya) göre vermesini de isterim. Ayrıca ekranda renkleri karıştırıp çıkacak sonuçları da analiz etmek isterim. Bir rengi başka bir renge döndürmek konusunda da çözümlere sahip olmak isterim.

ÇÖZÜM:
   
Cihaz   : COLORAIO SVd15 modeli
   
Yazılım: COLORAIO sPRO