RHH KENDİN YAP nedir?
RenkHesapHazinesi (RHH) ne demek ve ne işe yarar?
1) Laboratuarınızda harıl harıl bir çalışma var. Müşterilerden gelen renkleri tutturmak ve sonra bunları işletmeye göndermek ve üretime sokmak gerekli. Bir yandan yeni gelen renklere ilişikin denemeler (atışlar) yapılırken bir yandan da tutturulan renkler için üretim emirleri hazırlanıyor. Kimi renkler yeni başlanmış daha işi var, kimleri için düzeltme reçeteleri gerekli kimileri tutmuş işletmeye gönderilecek. Aynı zamanda fabrikanızın yönetimini teslim ettiğinizi bir farika yönetim (ERP/CRM) yazılımınız var. Siparişleri, sevkiyatları, üretim bandını takip ediyorsunuz o yazılımla. Fakat, laboratuarda kullanıdığınız ve renk ölçüm cihazına bağlı olan bilgisayar tüm bu akışın dşında bağımsız çalışıyor. Yani yapılan ölçümler, elde edilen değerler, sonuçlar yani o bilgisayarda elde ettiğiniz değerler ana sisteme entegre değil. En iyi ihtimalle bu sonuçları laboratuar şefiniz manuel olarak ana sisteme girmeli. Kısaca laboratuardaki durumla ilgili tek bilgi kaynağınız, telefon ederek sorduğunuz sorulara aldığınız cevaplarla sınırlı. Yani bir problem, gecikme, arıza vs olduğunda siz farkedene kadar epey geç oluyor. Ya da satıcılarınız girdikleri siparişlerin hangi aşamada olduğuna dair laboratuar aşaması pek bilinmiyor. Belki bir problem var ve laboartuardaki bir renk için onuncu deneme yapılıyor.Oysa renk ölçüm cihazınızdan alınan değerlerin, raporların, geçer/kalır kararlarının otomatik olarak ana sisteme anında entegre olması hoş olmazmıydı?  Hoş olurdu aslında ama yapamazsınız. Çünkü spektrofotometre yazılımınız da böyle bir entegrasyon şansı yok. Oysa o yazılımı siz yapmış olsaydınız kendinize göre neler yapardınız neler. Değişen ihtiyaçlara göre gerekli düzenlemeleri anında yapabilir, düzenleyebilir, değiştirebilirdiniz. Yani özgür olurdunuz. Spektro yazılımı yazmaktan biz ne anlarız diyorsanız, RHH.DLL modülüne olan ihtiyacınızı itiraf etmiş oluyorsunuz aslında.

2) İşte başka bir senaryo: Bir otomasyon dozlama sisteminiz var fabrikanızda. Bu sisteme kullanıcı, laboratuar tarafından onaylamış reçeteleri manuel olarak otomasyon yönetim ekranından giriyor. Hataya açık bir sistem değilmi bu? Oysa laboratuardaki yazılım bu otomasyon sisteminiz ile direk olarak konuşsa nasıl olurdu dersiniz?

3) Bir adım daha öteye gidelim.Dozlama sistemi yada başka adıyla dispenser üretiyorsunuz veya işletmenizde böyle bir makine var ve kullanıyorsunuz. Ekrandan girilen reçeteyi (pigment, pasta, boya gibi) istenen tonajda hazırlayan bir sistem bu. Bu sisteme bir renk ölçüm cihazı entegre etmek ve böylece ölçülen bir rengi otomatik dozlatmak istiyorsunuz. Bu size rakiplerinizle aranızda fark yaratacak bir gelişme olurdu.

4) Dahası da var elbette. Yıllardır bu sektörün içerisindesiniz. Sektörde bilinen, çevresi olan birisiniz. Artık birazda kendiniz için çalışayım diyorsunuz.Bu çevrenizi kullanarak sektörde ihtiyaç duyulan ürünleri teadrik etmek düşündesiniz. Bayilik alıp küçük komisyonlarla çalışmanın ötesindei kendi renk ölçüm yazılımınız olsa nasıl olurdu? Kendi marka ve özelliklerde. İşin içinden biri olarak, sektörde nasıl bir yazılım gerekeceği bizden mutlaka daha iyi bilirsiniz değil mi?

Bu ve buna benzer senaryoları çoğaltmak mümkün. Hepsinde ki tek ortak engel, spektrofotometreyi yönetecek yazılımları yapabilmek. Bu senaryoları hayata geçirmek için, renk ölçüm cihazınıza hangi komutların gönderilmesi gerektiğini, cihazdan gelen verileri nasıl alacağınızı, rengin L, a, b ve deltaE gibi değerleri nasıl hesaplayacağınızı, ışık kaynakalının matematiksel modellerini ve daha yüzerce şeyi bilmek zorundasınız. İşte bu yüzden böyle bir işe "RHH.DLL Kendin yap" modülü olmadan kalkışamazsınız.

Peki RHH.DLL bu sıkıntıyı nasıl çözüyor?
Bir yazılım yazabilmek için iki alanda uzmanlık gereklidir. Birincisi yazılım yazabilen birisi ikincisi yazılacak yazılımın konusuna hakim bir başka kişi. Örneğin muhasebe programı yazmak istiyorsanız, bir yazılımcı ve bir de muhasebeyi bilen birisi gerekir. RHH.DLL işte bu noktada devreye giriyor.
Sizin eğer bir yazılım departmanınız veya yazılımcınız var ise siz bu birinci kişiyi temin etmiş oluyorsunuz. RHH.DLL Kendin Yap modülü de ikinci kişi oluyor.

RHH.DLL bir standart Windows DLL/API'sidir. Artoksi Mühendislik tarafından geliştirilmiştir. Tek yapmanız gereken, kaynak kodunuzda hangi fonksiyona (OLC, KALİBRE_ET, LAB_HESAPLA, RECETE_HESAPLA vs vs) ihtiyacınız var ise, API içerisinden o fonksiyonu doğru parametreler çağırmak ve fonksiyondan dönen değeri de bir değişkene atamak. 

RHH.DLL Kendin Yap modülünü bilgisayarınıza yüklüyorsunuz ve ardından kullandığınız programlama dilini çalıştıyorsunuz ve bir kaç basit adımla bu modülü tanıyorsunuz. Bundan sonrası bir yazılımcı için çocuk oyuncağı haline geliyor artık. Nasıl yapılacağını bilmeden cihazla ölçümler alabilir, hesaplamalar yapabilir, raporlar oluşturabilir, dış sistemlere entegre edebilir. Yapılabileceklerin sınırı hayal gücüyle sınırlı.  Çünkü RHH.DLL Kendin Yap modülünü sisteme tanıttığınızda, bir renk ölçüm yazılımı yazabilmek için gerekli onlarca hazır fonksiyon kullandığınız programlama dilinin bir parçası haline geliyor. Yazılımcıya artık, ÖLÇ yazınca cihaz ölçüyor, HESAPLA deyince L, a, b değerlerini hesaplıyor, FARK_BUL deyince  DeltaE'yi hesaplıyor. Yazılımcıya sadece bu değerlerle ne yapacağı (rapor, ekran tasarımı, entegrasyon vb) kalıyor. Bu sayede değişen ihtiyaçlarınıza göre kendi yazılımınızı bir dış desteğe gerek kalmadan, dışarıdan bir hizmet almadan, ilave maliyetlere gerek kalmadan kendi başınıza dilediğiniz zaman ve dilediğiniz şekilde çözebilir, uyarlayabilir, değiştirebilir oluyorsunuz. Kısaca özgür oluyorsunuz. Bu modül sayesinde kendi bayi ağınıza kendi yazılımlarınızı dağıtabilir, müşterilerinziin siparişlerini daha laboratuar aşamasında dahi sakip edebilecekleri yazılımları onlara dağıtabilirsiniz. Artık yaratıcılık sınırı sizin hayal gücünüze bağlı.
Broşür indir
Renk Hesap Hazinesi'nin baş harflerinden türetilmiş olan "RHH Kendin Yap Kiti", (RHH.DLL) çıktığı günden bu yana yurt dışından yoğun ilgi gören fakat henüz ülkemizde maalesef bir türlü  anlatamadığımız bir çözüm paketi olup türünün dünyada tek örneğidir. Burada bir kez daha anlatmaya çalışalım.

Teknik olarak bir cümle ile izah etmek istersek, RHH.DLL, bir Windows DLL dosyası olup, kendi renk yönetim yazılımını kendi yazmak isteyenler için geliştirilmiş fonksiyonlar dolabıdır (API).

Muhtemelen, pek fazla bir şey canlanmadı gözünüzde. Biraz daha açalım konuyu. Öncelikle, neden kendi renk yönetim yazılımını kendim yazmak isteyeyim ki? şeklinde bir soru aklınıza gelmelidir? Sebebi basit aslında. İşte bir kaç sebep:
Kullanım kitapçığı indir
Örnek kaynak kod indir (VB6)
Konu hakkında başka bir yazı daha okumak istiyorsanız burayı tıklayabilirisiniz.
Açık kaynak kodlu Renk Ölçüm Yazılımı için  DLL/API kütüphanesi