METALİK RENKLERİ ÖLÇMEK İÇİN PAHALI CİHAZLARA GEREK YOK!
Özellikle oto boya sektöründe kulanılan metalik renkler ölçülmesi zor renkler olarak bilinir. Bunun sebebi, içerisindeki metal partiküllerinin şekil, miktar ve cinsinin farklı olmaları ve daha da önemlisi her metal tipinin farklı renklerde farklı neticeler yaratmasıdır. Bu işin doğasında vardır. Üstelik metalik renklerde, gözlemcinin yüzeye bakış açısı da algılanan rengi ciddi olarak değiştirmektedir.

Klasik renk ölçüm sistemlerinde iki renk arasındaki fark deltaE olarak bilinen bir birimle ifade edilir ve hesabı basit bir yönteme
dayanır. Bu hesap, her iki renge ait L*, a* ve b* değerleri arasındaki farkların karelerinin toplamının karekökü olarak bilinir ve uygulanır. Bu hesap aslında lise yıllarında tanıştığımız 3 boyutlu kartezyen koordinat sisteminde (x,y,z) iki nokta arasındaki mesafenin matematiksel olarak hesabıdır. Tek fark, burada eksenlerin isimlerinin x,y ve z yerine L*, a* ve b* olmasıdır. Yanda bu durumu betimleyen grafiksel gösterim verilmiştir. 

İşin teknik kısmına daha fazla dalmadan konumuza geri dönelim. Renk fiziği ile ilgili bu tür konulara merakınız var ise değişik dönemlerde tertip ettiğimiz seminerlere katılmanızı tavsiye ederiz.

Ancak işin içerisine renk algısı girdiğinde işler bazen değişmektedir. Eğer rengin içerisindeki bileşenlerden biri veya birkaçı farklı gözlem açılarında farklı renk algısına sebep oluyorsa, renk ölçüm cihazının ölçüm değerleri sonucunda elde edilen deltaE
değeri, algıladığımız renk farkından başka sonuçlara bizi götürebilir. Gözümüzle onay verebileceğimiz bir renk farkı için yüksek deltaE değeri veya tam tersi gözümüzle onay veremeyeceğimiz bir renk farkı için düşük bir DeltaE değeri elde edebiliriz.

Bu sebeple, renk numunelerini farklı açılardan (3, 8, 18 açılı gibi) ölçerek daha detaylı ölçüm değerleri elde etmek amacıyla farklı geometrilere sahip cihazlar üretilmiştir. Bu tür cihazların en büyük dez avantajı çok yüksek olan fiyatlarıdır. Ayrıca, farklı açılarda elde edilen değerlerin sonucunda elde edilen ölçüm sonuçları klasik sistemlerde ki gibi tek bir DeltaE değerine indirgenememekte ve bir yığın DeltaE değerler bulutu ile başa çıkmak gibi farklı zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu durum özel eğitim, iyi bir renk fiziği bilgi ve tecrübesine sahip kişilerin istihdam edilmesini gerektirmektedir.

Artoksi Mühendislik'in bu konuya ilişkin etkin bir çözümü vardır. COLORAIO CHd15 ve COLORAIO CVd15 model ekonomik cihazlarla alınan ölçüm değerlerinin, özel bir algoritma ile hesaplanarak, algılanan renge eşdeğer bir DeltaE değeri elde etmeye yarayan bu yöntem sayesinde metalik renkleri hızlı, anlaşılabilir, ekonomik ve işe yarayan bir şekilde karşılaştırmak mümkün olabilmektedir. Yöntemin yukarıda belirtilen türde cihazlardaki başarısı sadece yazılımın değil, cihazın ölçüm geometrisine de bağlıdır. COLORAIO CHd15/CVd15 model cihazları ve COLORAIO Auto yazılımı kombinasyonu, hemen hemen sonsuz açıda alınan ölçümlerin akıllıca değerlendirimesi anlamına gelmektedir.

Bu sayede, metalik renklerin ölçümü çok daha ekonomik hale gelmiş ve hatta bayi dağıtım amaçlı toplu alımlara olanak sağlamıştır. Bu konudaki çözümümüzü kullanan müşterilerimizi ve elde ettiğimiz neticeleri değerlendirmek isterseniz, iletişim kısmındaki bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.